اصول نورپردازی

اصول نورپردازی

1397/12/26

اصول نورپردازی حرفه‌ای در دکوراسیون داخلی

نورپردازی در معماری می‌تواند یک اتاق را بی‌نظیر و حتی بالعکس آن‌را نازیبا و نامناسب جلوه دهد. برای مثال، نبودن روشنایی کافی در اتاق آن‌را کسل‌کننده، کوچک و ناخوشایند نشان خواهد داد. همچنین روشنایی زیاد هم ضررات مخصوص بخود را دارد برای مثال روشنایی زیاد می‌تواند رنگ زیبای دیوارهای اتاق را سبُک و احمقانه نشان بدهد و حسی ناراحت در دکوراسیون اتاق به‌وجود بیاورد. اما هر اتاقی نورپردازی مخصوص به‌خود را نیاز دارد. رنگ نوری که به خانه می‌تابد هم اهمیت زیادی دارد. نور زرد برای چشم مناسب‌تر از نور سفید است اما به تنهایی باعث می‌شود رنگ‌های دیوارهای اتاق و لوازم، کمی تیره‌تر از رنگ اصلی‌شان به نظر برسند. درواقع با نور زرد دیوارها کرم رنگ و تیره‌تر و فضای کوچک شما کوچک‌تر دیده می‌شود. نور سفید فضا را بازتر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد ولی به تنهایی کمی یکنواخت و کسل‌کننده است. استاندارد روشنایی می‌گوید بهترین نور باید ترکیبی از نور مهتابی (سفید) و نور خورشیدی (زرد) باشد که کمترین آسیب را به چشم می‌رساند.

نور یکی از مهمترین اجزا در معماری داخلی به شمار می‌رود.

اصول نورپردازی

در گذشته نورپردازی صرفاً مختص به مکان‌‌های اداری و تجاری و تفریحی و به‌طور کلی بناهای شاخص بوده در صورتی که امروزه مبحث نورپردازی به قدری گسترش یافته که شامل نورپردازی نمای ساختمان مسکونی – نورپردازی نمای ساختمان تجاری – نورپردازی هتل – نورپردازی محوطه- نورپردازی تالار – نورپردازی رستوران – نورپردازی بانک – نورپردازی مراکز خرید و…. می‌گردد.
از دید یک طراح و معمار، طراحی نما در روز برای ساختمان بسیار حائز اهمیت است زیرا اولین فضای ارتباط دهنده ساختمان با محیط، نمای ساختمان است اما نورپردازی یک ساختمان در شب مسئله حساس‌تری است زیرا یک ساختمان بسیار معمولی با نورپردازی اصولی می‌تواند به یک جاذبه توریستی در شب تبدیل شود و یا یک ساختمان بسیار زیبا با نورپردازی غیر اصولی به منظره‌ای هول‌انگیز در نمای شب.

 

نورپردازی دکوراتیو

این نورپردازی جنبه زیبایی بصری دارد. اصلاً میزان نور در این نورپردازی اهمیتی ندارد و بیشتر برای تعیین سبک دکوراسیون به‌کار برده می‌شود. نورپردازی دکوراتیو می‌تواند به زیبایی و تأکید کردن به جزئیات و حتی وسایل تزئینی در خانه شما نیز کمک کند.
در این نوع نورپردازی، ویژگی‌های فیزیکی چراغ‌ها به اندازه نوری که از آن‌ها منتشر می‌شود اهمیت دارد و می‌تواند سبک دکوراسیون را تعریف کند. پس نورپردازی دکوراتیو، بیشتر دارای جنبه دکوراتیو است و به تعیین سبک دکوراسیون کمک می‌کند.

 

امروزه نور و نور پردازی نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند. اصولاً نور ریشه در نخستین روز خلقت دارد یعنی زمانی که واقعه نورانی Big Bang (انفجار بزرگ) زمین و کهکشان را به‌وجود آورد. اگر نور نبود پیدایش آب هم که ضامن بقای همه موجودات هست عینیت نمی‌یافت. تمدن و دانش بشری در زمینه نور مشعل‌ها و شمع‌ها و پدیده‌های ابتدایی تولید نور و روشنایی رو به تکامل گذاشت و به مرحله اعجاب انگیز کنونی رسید. اما در زندگی مدرن امروزی نور تنها وسیله‌ای در خدمت ساخت اجسام و اشیاء ‌پیرامون ما نیست بلکه عاملی است که بهره‌گیری درست و عالمانه از آن می‌تواند تاثیر سازنده‌ای در روح و روان، شادابی، موفقیت و افزایش سطح بهره‌وری انسان در محیط کار و زندگی داشته باشد و درست به همین دلیل است که امروزه علم و هنر نورپردازی به یکی از رشته‌های بسیار مهم در جهان تبدیل شده و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی هم در زمینه تولید انواع و اقسام وسایل و تجهیزات نورپردازی در کشورهای پیشرفته صنعتی صورت گرفته است. نورپردازی عامل بر جسته نمودن افتخارات و لحظات خاطره انگیز انسان‌هاست و امروزه لامپ‌های LED به دلیل شدت نور خارق‌العاده و مصرف انرژی بسیار ناچیز و حرارت تولیدی بسیار کم، جایگزین اصلی تمام لامپ‌های موچود دیگر می‌باشند و روزبه‌روز با توجه به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، شاهد حضور بیشتر این تکنولوژی هستیم.